Q2-XT-18AWG-01-MS100FT
- Manufacturer Part Number:
- Q2-XT-18AWG-01-MS100FT
- Manufacturer/Brand:
- Qualtek Electronics Corp.
- Part of Description:
- TUBING 0.039" ID POLY 100' BLACK
- Manufacturer :
- Qualtek Electronics Corp.
- Product Category :
- Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
- Abrasion Protection :
- Color :
- Black
- Diameter - Inside :
- 0.039" (1.00mm)
- Diameter - Outside :
- 0.071" (1.80mm)
- Environment Protection :
- Features :
- Heat Protection :
- Flame Retardant
- Length :
- 100' (30.48m)
- Liquid Protection :
- Material :
- Polyolefin (PO), Irradiated, Halogen Free
- Material Flammability Rating :
- UL 224 VW-1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Type :
- Solid Tubing
- Type Attributes :
- Smooth
- Wall Thickness :
- 0.016" (0.40mm)