DFN0.83BK50
- Manufacturer Part Number:
- DFN0.83BK50
- Manufacturer/Brand:
- Techflex
- Part of Description:
- SLEEVING 0.83" ID POLY 50' BLACK
- Manufacturer :
- Techflex
- Product Category :
- Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
- Abrasion Protection :
- Abrasion and Cut Resistant
- Color :
- Black
- Diameter - Inside :
- 0.830" (21.08mm)
- Diameter - Outside :
- 0.920" (23.37mm)
- Environment Protection :
- UV Resistant, Weather Resistant
- Features :
- Chemical Resistant, Clean Cut, Salt Resistant, Snag Resistant
- Heat Protection :
- Length :
- 50.00' (15.24m)
- Liquid Protection :
- Gasoline Resistant
- Material :
- Polyamide (PA), Nylon
- Material Flammability Rating :
- Operating Temperature :
- -45°C ~ 120°C
- Product Status :
- Active
- Type :
- Sleeving
- Type Attributes :
- Braided
- Wall Thickness :
- 0.045" (1.14mm)