30E1CL5.5
Manufacturer Part Number:
30E1CL5.5
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
FUSE CRTRDGE 30A 5.5KVAC CYLINDR
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Transformer Protection
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
80kA
Class :
E
Current Rating (Amps) :
30A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
15.130" L x 3.000" W x 4.310" H (384.30mm x 76.20mm x 109.47mm)
Voltage Rating - AC :
5.5 kV