CC0805ZRY5V7BB334
Manufacturer Part Number:
CC0805ZRY5V7BB334
Manufacturer/Brand:
YAGEO Group
Part of Description:
CAP CER 0.33UF 16V Y5V 0805
Manufacturer :
YAGEO Group
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.33 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
Y5V (F)
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
16V