PV-450A-3L-BU-15
Manufacturer Part Number:
PV-450A-3L-BU-15
Manufacturer/Brand:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE 450A 1500V 3L PV BOLT-IN VE
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Solar (Photovoltaic)
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA
Class :
gPV
Current Rating (Amps) :
450A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
5.157" L x 2.894" W x 3.583" H (131.00mm x 73.50mm x 91.00mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1.5 kV