PV-300ANH3
Manufacturer Part Number:
PV-300ANH3
Manufacturer/Brand:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE 300A 1000V DC PV SIZE 3 DUA
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Solar (Photovoltaic)
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50kA
Class :
gPV
Current Rating (Amps) :
300A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.697" L x 2.992" W x 2.803" H (68.50mm x 76.00mm x 71.20mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1 kV