EVK40-225
Manufacturer Part Number:
EVK40-225
Part of Description:
EV Fuse 225A 1000VDC S40
Current Rating (Amps) :
225A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.500" Dia x 2.843" L (38.10mm x 72.20mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1 kV