KLPC300.X
Manufacturer Part Number:
KLPC300.X
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
FUSE CRTRDGE 300A 600VAC/480VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 300kA DC
Class :
L
Current Rating (Amps) :
300A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
2.500" Dia x 3.752" L (63.50mm x 95.30mm)
Voltage Rating - AC :
600 V
Voltage Rating - DC :
480 V