EVK60-600
Manufacturer Part Number:
EVK60-600
Part of Description:
EV Fuse 600A 1000VDC S60
Current Rating (Amps) :
600A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
2.500" Dia x 2.843" L (63.50mm x 72.20mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1 kV