15CLPT-10E
Manufacturer Part Number:
15CLPT-10E
Manufacturer/Brand:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 10A 15.5KVAC
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Transformer Protection
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
80kA
Class :
Current Rating (Amps) :
10A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
1.600" Dia x 17.600" L (40.64mm x 447.04mm)
Voltage Rating - AC :
15.5 kV