PV-175ANH1
Manufacturer Part Number:
PV-175ANH1
Manufacturer/Brand:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE 175A 1000V DC PV SIZE 1 DUA
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Solar (Photovoltaic)
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50kA
Class :
gPV
Current Rating (Amps) :
175A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.665" L x 2.331" W x 1.561" H (67.70mm x 59.20mm x 39.65mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1 kV