L70S700.X
Manufacturer Part Number:
L70S700.X
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
FUSE CRTRDGE 700A 700VAC/650VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
CE, CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
700A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.874" Dia x 3.311" L (73.00mm x 84.10mm)
Voltage Rating - AC :
700 V
Voltage Rating - DC :
650 V