PV-63ANH1-B
Manufacturer Part Number:
PV-63ANH1-B
Manufacturer/Brand:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE 63A 1000V DC PV SIZE 1 BOLT
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Solar (Photovoltaic)
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50kA
Class :
gPV
Current Rating (Amps) :
63A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.811" L x 2.087" W x 1.575" H (71.40mm x 53.00mm x 40.00mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1 kV