XEV30-400-SP
Manufacturer Part Number:
XEV30-400-SP
Manufacturer/Brand:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part of Description:
30MM EV FUSE SAMPLE
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
20kA
Class :
Current Rating (Amps) :
400A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.181" Dia x 2.087" L (30.00mm x 53.00mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
500 V