EVK22-80-T
Manufacturer Part Number:
EVK22-80-T
Manufacturer/Brand:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part of Description:
EV Fuse 80A 1000VDC S22 T Type
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
25kA
Class :
Current Rating (Amps) :
80A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.874" Dia x 2.283" L (22.20mm x 58.00mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1 kV