EVK14-35-T
Manufacturer Part Number:
EVK14-35-T
Manufacturer/Brand:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part of Description:
EV Fuse 35A 1000VDC S14 T Type
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
25kA
Class :
Current Rating (Amps) :
35A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.563" Dia x 2.008" L (14.30mm x 51.00mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1 kV