EVK14-40-T
Manufacturer Part Number:
EVK14-40-T
Part of Description:
EV Fuse 40A 1000VDC S14 T Type
Current Rating (Amps) :
40A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.563" Dia x 2.008" L (14.30mm x 51.00mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1 kV