BMS1813F-11C-08H4.5-BBS152
Manufacturer Part Number:
BMS1813F-11C-08H4.5-BBS152
Manufacturer/Brand:
BeStar Technologies, Inc.
Part of Description:
SPEAKER 8OHM 700MW TOP PORT 93DB
Stock Condition:
60
Manufacturer :
BeStar Technologies, Inc.
Product Category :
Speakers
Efficiency - dBA :
93.00
Efficiency - Testing :
700mW/100mm
Efficiency - Type :
Sound Pressure Level (SPL)
Frequency - Self Resonant :
850Hz
Frequency Range :
0 Hz ~ 20 kHz
Height - Seated (Max) :
0.177" (4.50mm)
Impedance :
8 Ohms
Ingress Protection :
Material - Cone :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - Magnet :
Nd-Fe-B
Port Location :
Top
Power - Max :
1 W
Power - Rated :
700 mW
Product Status :
Active
Ratings :
Shape :
Rectangle
Size / Dimension :
0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm)