100NHG00B
Manufacturer Part Number:
100NHG00B
Manufacturer/Brand:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE NH 00 gG 100A 500V D.I.
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CCC, CE, EAC
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
120kA
Class :
Current Rating (Amps) :
100A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
2.126" L x 1.890" W x 1.181" H (54.00mm x 48.00mm x 30.00mm)
Voltage Rating - AC :
500 V