0NLN350.X
Manufacturer Part Number:
0NLN350.X
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 350A 250VAC/VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50kA
Class :
K5
Current Rating (Amps) :
350A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminals
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.094" Dia x 4.878" L (53.19mm x 123.90mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
250 V