PV-5A10F85L
Manufacturer Part Number:
PV-5A10F85L
Manufacturer/Brand:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part of Description:
5 AMP 1500V DC SOLAR FERRULE 10
Manufacturer :
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
30kA
Class :
gPV
Current Rating (Amps) :
5A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.406" Dia x 3.346" L (10.30mm x 85.00mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1.5 kV