BLS2035-11-08H7.6W153
Manufacturer Part Number:
BLS2035-11-08H7.6W153
Manufacturer/Brand:
BeStar Technologies, Inc.
Part of Description:
SPEAKER 8OHM 2W 88DB
Stock Condition:
30
Manufacturer :
BeStar Technologies, Inc.
Product Category :
Speakers
Efficiency - dBA :
88.00
Efficiency - Testing :
100mW/100cm
Efficiency - Type :
Sound Pressure Level (SPL)
Frequency - Self Resonant :
800Hz
Frequency Range :
800 Hz ~ 10 kHz
Height - Seated (Max) :
0.299" (7.60mm)
Impedance :
8 Ohms
Ingress Protection :
Material - Cone :
Paper/Cloth
Material - Magnet :
Nd-Fe-B
Port Location :
Power - Max :
3.5 W
Power - Rated :
2 W
Product Status :
Active
Ratings :
Shape :
Rectangle
Size / Dimension :
1.378" L x 0.787" W (35.00mm x 20.00mm)