BMS1511F-11C-08H3.5W018
Manufacturer Part Number:
BMS1511F-11C-08H3.5W018
Manufacturer/Brand:
BeStar Technologies, Inc.
Part of Description:
SPEAKER 8OHM 500MW TOP PORT 82DB
Stock Condition:
85
Manufacturer :
BeStar Technologies, Inc.
Product Category :
Speakers
Efficiency - dBA :
82.00
Efficiency - Testing :
100mW/100mm
Efficiency - Type :
Sound Pressure Level (SPL)
Frequency - Self Resonant :
500Hz
Frequency Range :
500 Hz ~ 20 kHz
Height - Seated (Max) :
0.138" (3.50mm)
Impedance :
8 Ohms
Ingress Protection :
Material - Cone :
Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - Magnet :
Nd-Fe-B
Port Location :
Top
Power - Max :
1 W
Power - Rated :
500 mW
Product Status :
Active
Ratings :
Shape :
Rectangular
Size / Dimension :
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)