SCF5432-30-06
Manufacturer Part Number:
SCF5432-30-06
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
FUSE TRIGGERABLE 30A 62V 6 CELL
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Battery Protection
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
80A
Class :
Current Rating (Amps) :
30A
Features :
19.8 ~ 27V Triggerable
Fuse Type :
Board Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.213" L x 0.126" W x 0.053" H (5.40mm x 3.20mm x 1.35mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
62 V