SCF5432-30-02
Manufacturer Part Number:
SCF5432-30-02
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
FUSE TRIGGERABLE 30A 62V 2 CELL
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Battery Protection
Approval Agency :
cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
80A
Class :
Current Rating (Amps) :
30A
Features :
6.6 ~ 9V Triggerable
Fuse Type :
Board Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.213" L x 0.126" W x 0.053" H (5.40mm x 3.20mm x 1.35mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
62 V