TCDF250X475K1GV001E
Manufacturer Part Number:
TCDF250X475K1GV001E
Manufacturer/Brand:
Johanson Dielectrics, Inc.
Part of Description:
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1210
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
4.7 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.125" L x 0.095" W (3.18mm x 2.41mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
25V