601XL1-36RED
- Manufacturer Part Number:
- 601XL1-36RED
- Manufacturer/Brand:
- E-Z-Hook
- Part of Description:
- TEST LEAD BANANA TO GRABBER 36"
- Manufacturer :
- E-Z-Hook
- Product Category :
- Banana, Meter Interface
- 1st Connector :
- Banana Plug, Single, Stackable
- 2nd Connector :
- Mini Hook
- Cable Length :
- 36.0" (914.40mm)
- Configuration :
- Banana to Grabber, Hook
- Contents :
- 1 Lead, Red
- Current Rating (Amps) :
- 4A
- Material - Insulation :
- Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Stacking Method :
- Front Stacking
- Type :
- Patch Cord
- Voltage - Rated :
- 5000V (5kV)
- Wire Gauge :
- 18 AWG