MSMA1206R0150FCM
Manufacturer Part Number:
MSMA1206R0150FCM
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
RES 0.015 OHM 1% 1W 1206
Stock Condition:
10,000
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 170°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
15 mOhms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%