MFL0603R0470FA
Manufacturer Part Number:
MFL0603R0470FA
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
RES 0.047 OHM 1% 1/4W 0603
Stock Condition:
9,990
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
47 mOhms
Size / Dimension :
0.063" L x 0.035" W (1.60mm x 0.90mm)
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%