MFSA1206R0100FCM
Manufacturer Part Number:
MFSA1206R0100FCM
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
RES 0.01 OHM 1% 1W 1206
Stock Condition:
5,915
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.90mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
10 mOhms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%