MFLA0805R1100FA
Manufacturer Part Number:
MFLA0805R1100FA
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
RES 0.11 OHM 1% 1/4W 0805
Stock Condition:
10,000
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
110 mOhms
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%