MFL0402R1000FP
Manufacturer Part Number:
MFL0402R1000FP
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
RES 0.1 OHM 1% 1/16W 0402
Stock Condition:
19,900
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
100 mOhms
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±1%