PPTB-125MM
Manufacturer Part Number:
PPTB-125MM
Part of Description:
125 MM WIDE BLACK POLYIMIDE TAPE
Backing, Carrier :
Polyimide
Color :
Black
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
-99°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)
Thickness :
0.0025" (2.5 mils, 0.064mm)
Thickness - Adhesive :
0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Usage :
Masking, High Temperature
Width :
4.92" (125.00mm)