GCTP-125MM
Manufacturer Part Number:
GCTP-125MM
Manufacturer/Brand:
Bertech
Part of Description:
125 MM WIDE GLASS CLOTH MSK TAPE
Stock Condition:
25
Manufacturer :
Bertech
Product Category :
Tape
Adhesive :
Silicone
Backing, Carrier :
Glass Cloth
Color :
White
Length :
108' (32.9m) 36 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Glass Cloth
Temperature Range :
-99°F ~ 392°F (-73°C ~ 200°C)
Thickness :
0.0070" (7.0 mils, 0.178mm)
Thickness - Adhesive :
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Usage :
Masking, Sealing
Width :
4.92" (125.00mm)