KPT-125MM
Manufacturer Part Number:
KPT-125MM
Manufacturer/Brand:
Bertech
Part of Description:
125 MM W TAPE 1 MIL THK
Stock Condition:
25
Manufacturer :
Bertech
Product Category :
Tape
Adhesive :
Silicone
Backing, Carrier :
Polyimide
Color :
Amber
Length :
108' (32.9m) 36 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
-99°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)
Thickness :
0.0025" (2.5 mils, 0.064mm)
Thickness - Adhesive :
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Usage :
Masking
Width :
4.92" (125.00mm)