ESDCPT-125MM
Manufacturer Part Number:
ESDCPT-125MM
Manufacturer/Brand:
Bertech
Part of Description:
125 MM W, ESD SAFE TAPE, CLEAR
Manufacturer :
Bertech
Product Category :
Tape
Adhesive :
Silicone
Backing, Carrier :
Polyester Film
Color :
Clear
Length :
216' (66.0m) 72 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
-40°F ~ 356°F (-40°C ~ 180°C)
Thickness :
0.0025" (2.5 mils, 0.064mm)
Thickness - Adhesive :
0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Usage :
Masking, Packaging
Width :
4.92" (125.00mm)