GPT-125MM
Manufacturer Part Number:
GPT-125MM
Manufacturer/Brand:
Bertech
Part of Description:
125 MM WIDE GREEN MASKING TAPE
Stock Condition:
25
Manufacturer :
Bertech
Product Category :
Tape
Adhesive :
Silicone
Backing, Carrier :
Polyester Film
Color :
Green
Length :
216' (66.0m) 72 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
-99°F ~ 392°F (-73°C ~ 200°C)
Thickness :
0.0035" (3.5 mils, 0.089mm)
Thickness - Adhesive :
0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Usage :
Masking
Width :
4.92" (125.00mm)