MFSA0612R0030FDM
Manufacturer Part Number:
MFSA0612R0030FDM
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
RES 0.003 OHM 1% 1.5W 0612
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Power (Watts) :
1.5W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
3 mOhms
Size / Dimension :
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Supplier Device Package :
0612
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%