3M 501+ CIRCLE-4.500"-250
Manufacturer Part Number:
3M 501+ CIRCLE-4.500"-250
Manufacturer/Brand:
3M
Part of Description:
TAPE MASK PUR 4 1/2" DIA 250/RL
Manufacturer :
3M
Product Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Crepe Paper
Color :
Purple
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
300°F (149°C) Max
Thickness :
0.0073" (7.3 mils, 0.185mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Width :
4.50" (114.30mm) 4 1/2" dia