NC2SWLF.031 0.5OZ
Manufacturer Part Number:
NC2SWLF.031 0.5OZ
Manufacturer/Brand:
Chip Quik, Inc.
Part of Description:
LF SOLDER WIRE MINI POCKET PACK
Manufacturer :
Chip Quik, Inc.
Product Category :
Solder
Composition :
Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7)
Diameter :
0.031" (0.79mm)
Flux Type :
No-Clean
Form :
Tube, 0.50 oz (14.17g)
Melting Point :
441°F (227°C)
Mesh Type :
Process :
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Type :
Wire Solder
Wire Gauge :
20 AWG, 21 SWG