3M 616 CIRCLE-0.250"-250
Manufacturer Part Number:
3M 616 CIRCLE-0.250"-250
Manufacturer/Brand:
3M
Part of Description:
TAPE PHOTO RED 1/4" DIA 250/ROLL
Manufacturer :
3M
Product Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
UPVC
Color :
Red
Length :
Product Status :
Active
Tape Type :
Photographic
Temperature Range :
Thickness :
0.0024" (2.4 mils, 0.061mm)
Thickness - Adhesive :
0.0008" (0.8 mils, 0.021mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0016" (1.6 mils, 0.041mm)
Usage :
Photographic
Width :
0.25" (6.35mm) 1/4" dia