P1K0.308.7W.B.007
Manufacturer Part Number:
P1K0.308.7W.B.007
Manufacturer/Brand:
Innovative Sensor Technology
Part of Description:
1000 OHM AT 0C, 3 X 0.8 MM, -200
Stock Condition:
727
Manufacturer :
Innovative Sensor Technology
Product Category :
RTD (Resistance Temperature Detector)
Accuracy :
Current :
0.3 mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-200°C ~ 600°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Resistance @ 0°C :
1 kOhms
Resistance Tolerance :
RTD Material :
Platinum (Pt)
Temperature Coefficient :
3850ppm/°C