ESDBPT-125MM
- Manufacturer Part Number:
- ESDBPT-125MM
- Manufacturer/Brand:
- Bertech
- Part of Description:
- 125 MM WIDE, ESD SAFE TAPE, BLUE
- Stock Condition:
- 25
- Manufacturer :
- Bertech
- Product Category :
- Tape
- Adhesive :
- Silicone
- Backing, Carrier :
- Polyester Film
- Color :
- Blue
- Length :
- 216' (66.0m) 72 yds
- Product Status :
- Active
- Tape Type :
- Masking
- Temperature Range :
- -40°F ~ 356°F (-40°C ~ 180°C)
- Thickness :
- 0.0025" (2.5 mils, 0.064mm)
- Thickness - Adhesive :
- 0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
- Thickness - Backing, Carrier :
- 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
- Usage :
- Masking, Packaging
- Width :
- 4.92" (125.00mm)