HL05006Z5R000JJ
Manufacturer Part Number:
HL05006Z5R000JJ
Manufacturer/Brand:
Vishay / Dale
Part of Description:
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 50W
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Silicone Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
50W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
5 Ohms
Size / Dimension :
0.563" Dia x 4.000" L (14.29mm x 101.60mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±5%