STE115A12-Z
Manufacturer Part Number:
STE115A12-Z
Manufacturer/Brand:
Nidec Components
Part of Description:
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V
Manufacturer :
Nidec Components
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
12.00mm
Actuator Type :
Flatted
Bushing Thread :
M12 x 1
Circuit :
SPST
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Dust Proof
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-15°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.50mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V