270130P46-50RJE
Manufacturer Part Number:
270130P46-50RJE
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
130W 50 OHMS VIT 5%
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
130W
Product Status :
Active
Resistance :
50 Ohms
Size / Dimension :
Temperature Coefficient :
±260ppm/°C
Tolerance :
±5%