SX0794/63
Manufacturer Part Number:
SX0794/63
Part of Description:
SWITCH TOGGLE SPST 10A 250V
Actuator Length :
20.20mm
Circuit :
SPST
Current Rating (Amps) :
10A (AC/DC)
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.00mm Dia
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
28 V