SX0786/63
Manufacturer Part Number:
SX0786/63
Manufacturer/Brand:
Bulgin
Part of Description:
SWITCH TOGGLE 10A 250V
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
19.10mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
Circuit :
Current Rating (Amps) :
10A (AC/DC)
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.00mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
28 V