50/100MJ4K5-276
Manufacturer Part Number:
50/100MJ4K5-276
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
50W 4500 OHMS METALOHM 5%
Stock Condition:
20
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.750" (19.05mm)
Lead Style :
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
50W
Product Status :
Active
Resistance :
4.5 kOhms
Size / Dimension :
3.688" L x 0.750" W (93.68mm x 19.05mm)
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Tolerance :
±5%