101TL2887-8F
Manufacturer Part Number:
101TL2887-8F
Part of Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 115V
Actuator Length :
26.67mm
Actuator Type :
Locking Lever
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
100mA (AC/DC)
Operating Temperature :
-65°C ~ 71°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.40mm Dia
Switch Function :
On-Mom
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
28 V